Jak často malovat?

Pravidelné vymalování je důležité nejen z hlediska estetického, ale také z pohledu zdravotního. Ve starých nátěrech se totiž mohou držet bakterie. S ohledem na provoz domácnosti doporučujeme vymalovat každých 3 až 5 let.

Jak připravit stěny?

Samozřejmě záleží na stavu stěn, resp. stávajícího nátěru. Někdy stačí starý nátěr přetřít novým, ale pokud se na stěnách objevily prasklinky nebo se omítka odlupuje (případně máte li na stěnách už příliš mnoho vrstev), je nutné staré nátěry oškrábat, prsklinky zacelit penetrací a pak teprve nanést nový nátěr.

Stěny nejprve důkladně navlhčete tak, aby voda prostoupila všemi vrstvami staré malby. Na odstranění této staré malby pak použijte škrabku (nejlépe se zakulacenými rohy). Pro dokonalé nanesení nové barvy je nutné důkladně tu starou odstranit. Pokud objevíte drobné prasklinky nebo rýhy, vyplňte je opravnou stěrkovací hmotou. Stěny nechte dokonale zaschnout (ideálně do druhého dne), pak naneste penetraci (pro zpevnění a sjednocení savosti podkladu. Pro nové omítky doporučujeme univerzální penetraci, pro staré omítky využijte raději penetraci hloubkovou. Penetrační nátěr stačí nanést jednou, maximálně dvakrát. Před samotným malováním je nutné nechat penetraci zaschnout.

Jakou barvu na malování zvolit?

Nejpoužívanější barvy do interiéru jsou disperzní. Dobře kryjí a odolají otěrům (můžou, ale nemusí být omyvatelné). Prodávají se také barvy akrylátové, které jsou většinou omyvatelné, odolají i kontaktu s vodou (nepropouštějí páry), nicméně se nehodí do místností s nadměrnou vlhkostí. Silikátové barvy jsou pak také omyvatelné a současně vysoce paropropustné, proto se dají použít do koupelen.

Barvy dále dělíme na teplé, studené a neutrální. Studené vytvářejí iluzi většího prostoru, kdežto teplé odstíny ho spíše zmenšují a činí útulnějším. Potřebujete-li snížit příliš vysoký strop, natřete ho některou tmavou barvou, ovšem chcete-li ho zvýšit, vymalujte ho bílou nebo světlou. Do tmavé místnosti se hodí barvy s leskem, protože ji pocitově více prosvětlí, a navíc lesk působí jako něco výjimečného.